poezie a povídky vlado matuška
Poctivostí k endoprotéze


Poctivostí k endoprotéze Vlado Matuška: eseje

Poctivostí k endoprotéze


Sedím si konečně doma a spalující požár oteklých, upocených nohou hasím studenou vodou v lavóru pod stolem. Bolest kyčelního kloubu, směřujícího zkratkou přes jámy, drny a pařezy, tu bolest chvátajícího kloubu přímo k endoprotéze, tak tuhle bolest mi naštěstí přehlušuje nadšení mé hlavy, nadšení z našeho nádherně upřímného, altruistického státu, jehož ušlechtilost na mě šlehá z úředního dokumentu, ležícího na stole.Čtu: „Podle ustanovení zákona o péči o zdraví lidu…“V současné době jsem zaměstnancem technických služeb v malém městě a už několik dní nachodím přes dvacet kilometrů po nesourodých výmolech v prudkém svahu. Pajdám po necestách s hromadou roští vláčenou v podpaždí a nebo mnohokrát skáču na hrbolatý povrch z náklaďáku k vesnickým kontejnerům komunálního odpadu. Hop, boty jen mlasknou pod prudkým nárazem, když se snažím nepadnout na hubu. Ve výsledku mých činností jsem se stal pajdající troskou, co v pracovním zápalu přemáhá bolest a za svůj gigantický plat s osobním nasazením dbám o čisté prostředí svých spoluobčanů. Jenže tak mi bohužel můj nadšený pracovní zápal činí bolavé potíže i v té mé současné snadné práci. Mohlo být i hůř.

Představte si, já hlupák se hlásil s tou mou chromou nohou k policii!!! Ještěže náš stát myslí i za nezodpovědné občany, kteří by byli schopni se zcela zmrzačit v tak fyzicky náročném povolání, jakým je bezpochyby výkon policejní služby. A tak znovu s povděkem čtu: „Podle ustanovení zákona o péčí o zdraví lidu…“Řeknu vám, policisté musí chodit domů tak strašně strhaní, vůbec (jim - lze vynechat), ale vůbec jim tu dřinu nezávidím. Představa, že bych svoje současné pohodlné zaměstnání vyměnil za to jejich, no hrůza!

Abych vám přesně vysvětlil, jaký musí být obrovský rozdíl v náročnosti výkonu profesí popeláře a policisty, popíši vám vstupní prohlídky u dvou lékařů.

Když mě první pan doktor při vstupní prohlídce k technickým službám vyšetřil, řekl mi: „Vhodné, bez závad.“O to víc s láskou vzpomínám na pana posudkového lékaře u České policie, kterak jsem před ním stanul, tak jak mě geny, prenatální nehoda, chirurgické operace a strava stvořily a hned ke mě prohlásil: „Pane, tak to nepůjde. Máte kratší nohu o tři centimetry, zdeformované kosti záprstní a i kosti v kotníku, dále pak svalová atrofie levého lýtka“.

„Ale pane doktore, to je přeci jedno, né, když dokáži splnit vstupní fyzické testy, například udělám šedesát kliků na jeden zátah…“

Chybně argumentuji a jsem přerušený dobráckým doktorem.

„Ne! Už jenom pro vaše dobro!“ A jal se vyplňovat zamítnutí, když se náhle zarazil, vzal telefon, zmáčknul předvolbu a „Personální? Tady posudkový, je u mě pan Vlado Matuška, chci říci, že to vypadá, že to nepůjde? Cože? Že je to v pořádku? Áno, dobrá, neschopen výkonu služby.“Nejprve mi byl smysl telefonátu utajen, ale pak mi docvaklo.

„Žbuňk.“

Pan policejní lékař nesnášel protekci a tak se ubezpečil, jestli náhodou o nějaké tlačence na personálním nevědí a kdyby zjistil, že jsem nepoctivý a snažím se protlačit k policii za pomoci nějakého strýčka s mocnými hvězdičkami na výložce, nebo někde jinde, pak by se mně, nepoctivému člověku, jistě pomstil.

Určitě by mě poslal dál, ať u policie ukrutně trpím, ať se klidně zmrzačím. Tak surově by mě pan doktor za mou špatnost bezpochyby potrestal. Uniknul jsem mučivému životu policisty, dík své krásné počestnosti.Vytahuji stále bolavý nohy z lavóru a jdu spát, protože ve čtyři musím vstávat a jsem navíc strašně unavený, ale jsem též spokojený a spokojeně přemítám, jaké mám štěstí, že žiji v zemi, kde lékaři nehledí na to, čím kdo je, kolik má a koho zná, ale zajímá je jen a jenom zdravotní stav a mohou se ve své snaze přetrhnout, aby byli co nejvíc nápomocni ve zdraví každého, každičkého pacienta a to bez veškerých rozdílů. Jsem klidný, protože vím, že lidé co se starají o právo a spravedlnost, jsou poctiví a neúplatní a toť je mi zárukou, že dokáží všechny nepravosti nalézt a potrestat a nás poctivé ochránit. Ze všeho nejvíc jsem pyšný na svou vlast, na náš stát, který není podoben klaunu v kostkovaném šapitó, že není šaškem, na kterého mohou mocným hlasem křiknout ‚udělej kotrmelec!‘A stát udělá kotrmelec!Usínám spokojený a klidný, ještě že tak! Naštěstí mohu žít v téhle zemi a na tomto světě a mohu se s klidem zítra probudit do dalšího dne.Epilog: Zdá se mi sen. V tom snu žiji v mém malém městečku, kde dělá havrana holub. Přesněji ve městě existuje jediná pohřební služba, kterou vlastní muž se jménem Vítězslav Holub. Děsné! Co když v zemi na druhé straně za řekou mají pěkný bordel, když využívají služeb nečitelného převozníka. Je úniku?